fbpx

S Nadací Tipsport sázíme na stromy

Uvědomujeme si, jak důležité jsou stromy nejen pro zdravou krajinu kolem nás, ale i pro budoucnost lidí a život na naší planetě. Proto je součástí práce Centra Konipas i výsadba nové zeleně.

Od roku 2020 do roku 2022 jsme jich nejen v okolí Konipasu vysázeli téměř tři stovky. S pomocí místních spolků, studentů Farmářské školy i SŠHL ve Frýdlantě, skautů, dobrovolníků a kamarádů z Jindřichovic pod Smrkem jsme vysadili 400m dlouhou lipovou alej, 1 km dlouhou mez se stromovým patrem složeným z habrů a jeřábů a polní ovocný sad se 141 stromy starých odrůd na ploše 3ha.

Tyto krajinné úpravy a výsadby mohly být realizovány díky podpoře z dotačních fondů Libereckého kraje, programu 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce, AOPK a Nadace Partnerství.

Vysazením stromů to ale všechno teprve začíná. Udržet strom živý a silný, aby správně zakořenil, neuschnul, rostl a prospíval není bez následné péče často možné. Zvlášť při současných klimatických změnách to stromy bez pravidelné zálivky a ochrany před okusem zvládají jen těžko. Aby naše několikaletá práce nepřišla na zmar, zapojili jsme se letos do grantové výzvy Nadace Tipsport Sázíme na péči o mladé stromy a získali jsme tak další důležitou finanční podporu na ošetření a následnou péči o již vysazené stromy.

I díky spolufinancování z dotačního fondu Libereckého kraje jsme tak letos mohli realizovat úpravy závlahových míst, využít techniku k zajištění dopravy vody a dopřát tak stromů dostatečnou zálivku během jara a léta a provádět další práce jako vyžínání a převazování úvazů. Současně jsme prostředky využili také na výrobu a instalaci dalších berliček pro dravce a u některých prvních výsadeb jsme vyměnili již uhnilé kůly.