fbpx

V Česku vzniká vzdělávací centrum pro začínající ekologické zemědělce

Povodním i suchu předchází stále stejná příčina –  průmyslový způsob hospodaření, který půdu vyčerpává a krajinu homogenizuje.  Čím dál víc lidí s tím chce něco dělat a někteří se dokonce pouští do vlastního ekologického hospodaření, které bude půdě a krajině prospívat. Kde se ale péči o krajinu mohou tito začínající zemědělci naučit? Kde mohou získat potřebné zkušenosti? Ekologické zemědělství je soubor dovedností ryze praktických a tak na podporu těchto nových zemědělců vzniká centrum Konipas – ukázková ekologická farma a vzdělávací centrum, kde si formou dlouhodobé stáže vyzkouší hospodaření i ti ekologickým zemědělstvím zatím nepolíbení.

,,Cílem projektu je v Jindřichovicích pod Smrkem vytvořit vzorovou farmu demonstrující životaschopnost a smysluplnost ekologického hospodaření na malé výměře, péči o půdu a krajinu v praxi se záměrem zvyšování biodiverzity, předávání zkušeností formou praktického učení těch, kteří se cítí být povoláni k zemědělství, a propojení rozmanitých skupin lidí, kteří budou společně tvořit krásné místo,” vysvětlují Martin a Jana Rosenbaumovi z farmy Lukava, ekologičtí zemědělci a koordinátoři projektu. Ti se rozhodli právě prostřednictvím centra Konipas předávat své dlouholeté zkušenosti s ekologickým zemědělstvím. Název Konipas pak prozrazuje i specializaci manželů Rosenbaumových a to moderní využití koní v zemědělství. Centrum Konipas vzniká na pozemcích Nadace Pro půdu, která projekt podporuje svým odborným zázemím. Pilotní provoz se spustí na jaře 2021 s příchodem prvních dvou stážistů, kteří zde prožijí celou jednu zemědělskou sezónu. Kromě stáží budou Rosenbaumovi v centru Konipas organizovat i víkendové zemědělské kurzy pro veřejnost.

,,Stále se na nás obrací lidé, kteří sami chtějí začít s hospodařením. Jejich motivace jsou kromě samotných zemědělských aktivit také pro-environmentální. Rádi by pomohli krajině, ale netuší odkud začít,” popisuje Kateřina Klimešová z Nadace Pro půdu. ,,Jsou to lidé, kteří vstupují do zemědělství ze zcela jiných oborů, chtějí žít více v souladu s přírodou i jako rodina pohromadě,” dodává. Tento trend začínajících zemědělců z městského prostředí a bez předchozích velkých zkušeností se objevuje také v dalších zemích Evropy, jako například ve Francii, Belgii, Velké Británii či Španělsku.